روف گاردن از اجرا تا نکات پیاده سازی+قیمت 1401

پشت بام خانه‌ها تا سال‌های اخیر یکی از فضاهایی بود که عملاً هیچ استفاده‌ای از آنها نمی‌شد. اما امروزه بسیاری از مردم به سرعت ایده ایجاد فضای سبز را روی پشت بام خود به عنوان بزرگ‌ترین فضای موجود در خانه خود پذیرفتند و بعدها نیز علاقه روز افزونی در میان صاحبان خانه‌ها و ساختمان‌های مختلف برای تبدیل پشت بام خود به باغ یا همان روف گاردن به وجود آمد.روف گاردن

پشت بام خانه‌ها اغلب در گذشته به این دلیل که زیاد در دسترس و یا دید نبودند مردم نمی‌دانستند که با آن چه کنند و در نهایت با نصب یک آنتن روی پشت بام، این فضای بزرگ فراموش می‌شد. امروزه کاشتن درختان و ایجاد فضای سبز در داخل محیط‌های شهر به شدت کاهش یافته است. به همین دلیل استفاده از گزینه‌هایی مانند روف گاردن می‌تواند راهی برای بهبود کیفیت هوا و کاهش گرمای کره زمین باشد.

 

 

پادکست مربوط به این مقاله: روف گاردن

 

 

همچینین با کاهش فضا و گران بودن زمین، افزایش تعداد پارک‌ها و فضاهای سبز به مشکل برخورد کرده است و این دقیقاً زمانی است که  بام سبزها می‌توانند به زیبایی یک زمرد سبز بر روی پشت بام خانه‌ها بدرخشند. به همین دلیل است که بام سبزها در سال‌های اخیر به خصوص در شهرهای بزرگ و توسعه یافته محبوبیت بیشتری به دست آورده‌اند.

در ادامه نیز با ما بمانید تا با تمام ویژگی‌های این باغ زیبا بر روی سقف خانه بیشتر آشنا شوید.

 

 

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا همان بام سبز در اصل باغ‌هایی هستند که در پشت بام خانه یا ساختمان به صورت دست ساز ساخته می‌شوند. ایجاد این فضاهای سرسبز که از گیاهان مختلفی تشکیل می‌شود می‌تواند به بهبود زیبایی ساختمان شما نیز کمک کند. تا قرن بیستم داشتن یک روف گاردن مساوی با داشتن ثروتی بزرگ بود، در دهه 1970 اولین بام‌های سبز روی ساختمان‌های تجاری نصب شدند.

روف گاردن

با ایجاد بام سبزها پشت بام‌های شما دیگر لزوماً یک پشت بام ساده نخواهند بود بلکه می‌توانند به محیطی تبدیل شوند که بتوانید ساعاتی را با اعضای خانواده در آن سپری کنید و از مناظر ایجاد شده لذت ببرید. ایجاد روف گاردن‌ها منظره‌ای عالی را به شما خواهند داد و راهی هوشمندانه و سریع برای لذت بردن از یک مکان خلوت و آرام در خانه خود است. البته ناگفته نماند که بام سبزها فراتر از مزایای تزیینی و خوش گذرانی دارای مزایای بسیاری هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

انواع روف گاردن

بام سبزها دارای اهداف متفاوتی هستند که به دسته بندی‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین دسته بندی روف گاردن‌ها را می‌توان بر اساس نوع اجرای آنها انجام داد. در این دسته بندی انواع بام سبزها عبارتند از:

 • گسترده
 •  نیمه فشرده
 •  فشرده

گسترده

در این نوع بام سبز همانطور که از نامش پیداست، دارای پوشش دهی به صورت گسترده و یک دست است. این نوع  دارای فضای سبزی با تراکم پایین است که به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد. اغلب گیاهان مورد استفاده در این نوع بام سبز می‌توانند شامل خزه‌ها، گیاهان و گلهای کوچک و علف‌های صحرایی باشند. عمق فضای ایجاد شده برای رشد گیاهان در این نوع روف گاردن حدوداً 3 تا 6 اینچ است. از طرفی کم بودن قطر آن سبب نیاز کمتر به تجهیزات مورد استفاده و درنتیجه مقرون به صرفه خواهد بود.

روف گاردن

گیاهان مورد استفاده برای این نوع  نیازی به طراحی آبیاری نخواهند داشت. روف گاردن‌های گسترده معمولاً برای سقف‌های مسطح یا کم شیب مناسب هستند.

نیمه فشرده

روف گاردن‌های نیمه فشرده ترکیبی از  فشرده و گسترده است. عمق این نوع بام سبز متوسط و حدوداً 6 تا 12 اینچ هستند تا گیاهان بیشتری را میزبانی کنند. فضای سبز یاد شده در این نوع روف گاردن شامل گیاهان کوچک، چمن‌ها، گیاهان، درختچه‌های کوچک و پوشش‌های زمینی طبیعی است. پوشش‌های گیاهی در این دسته نیازمند آبیاری هستند و باید در سیستم طراحی آن اجرا شود. طراحی روف گاردن‌های نیمه فشرده نیازمند هزینه‌های بیشتری هستند و می‌تواند در آنها محیط‌های بازی برای کودکان نیز قرار داد.

روف گاردن نیمه فشرده

فشرده

در روف گاردن‌های فشرده همانند یک باغ یا پارک واقعی روی پشت بام شما ایجاد می‌شوند. طراحی این نوع روف گادرن دارای عمق بیشتری خاک هستند که عمق متوسط آنها بیشتر از 6 اینچ است. همچنین در روف گاردن‌های فشرده می‌توان انواع پوشش‌های گیاهی را پرورش داد.

روف گاردن فشرده

ازجمله این گیاهان می‌توان به درختچه‌ها، گیاهان کوچک و بزرگ، انواع پوشش‌های زمینی و حتی درختان کوچک را قرار داد. بام سبزهای فشرده پتانسیل زیادی برای طراحی‌های بسیار خلاقانه و تنوع زیستی دارند. در این نوع روف گاردن‌ها می‌توان باغ‌های کوچک، زمین‌های بازی، پارک و حتی باغ‌های سبزیجات را اجرا کرد. در مقابل به نگهداری حرفه‌ای و ویژه‌ای نیاز دارند که باید سیستم آبیاری پیشرفته‌ای در آنها تعبیه شود.

مزایای روف گاردن

همانطور که در بالا نیز گفته شد روف گاردن‌ها علاوه بر جنبه زیبایی آنها داری مزایای بسیاری هستند که با مطالعه آنها خواهید فهمید که این ابتکار خلاقانه در معماری چقدر شگفت انگیز است و چرا باید در پشت بام هر خانه و ساختمانی وجود داشته باشد. مزایای آن عبارتند از:

مزایای روف گاردن

 • تصور کنید بعد از یک روز کاری خسته کننده با برگشت به خانه به بالاترین طبقه ساختمان می‌روید و در آنجا با یک چشم انداز زیبا و محیطی آرام و دلنشین مواجه خواهید شد. شما در کنار محیط شلوغ و استرس‌های طول روز می‌توانید ساعاتی را به خوشی و آرامش در نزدیک‌ترین نقطه به خانه خود سپری کنید و دیگر لزومی ندارد به پارک‌های درون یا خارج از شهر مراجعه کنید.
 • بهبود کیفیت هوا از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اهداف ایجاد روف گاردن‌ها محسوب می‌شود. روف گادرن‌ها نه تنها با فرآیند فتوسنتز بلکه با رسوب در فضای رشد به کاهش و فیلتر کردن گازها و ذرات موجود در هوای آالوده کمک می‌کنند.
 • با ایجاد بام سبزها به کاهش توزیع گرد و غبار در هوا و تولید مه دود کمک می‌کند که منجر به کاهش انتشار گلخانه‌ای در مناطق شهری می‌شود. با این حال شاید یک بام سبز در یک شهر نتواند به تنهایی تأثیر گذار باشد اما تعداد بیشتری از روف گاردن‌ها در یک محیط یا شهر می‌توانند تأثیر مثبت قابل توجهی داشته باشند.

مزایای روف گاردن

 • ایجاد روف گاردن‌ها به طور مؤثری به کاهش زباله‌ها در محیط زیست کمک خواهند کرد. به این صورت که ایجاد روف گاردن روی پشت بام شما کمک خواهد کرد تا به طور مؤثری از تجهیزات و فناوری‌های مورد استفاده درون ساختمان محافظت شود به همین دلیل با افزایش عمر ساختمان و تجهیزات مربوط به آن به خصوص تجهیزات موجود در پشت بام طول عمر آنها نیز افزایش خواهد یافت.
 • استفاده مؤثر از آب باران. گیاهان روی پشت بام در روف گاردن شما به طور مستقیم و مؤثر از آب باران استفاده می‌کنند و گاهاً مازاد آن نیز ذخیره می‌شود تا بعداً بتوان از آن برای آبیاری استفاده کرد. به طور معمول روف گاردن‌ها در تابستان می‌توانند تا 80 درصد از بارندگی و در زمستان تا 40 درصد را در خود حفظ کنند.

روف گاردن

 • این میزان از آب باران هدر نمی‌رود و با تبخیر و تعریق به جو بازمی‌گردد. در این حال روف گاردن‌ها علاوه بر حفظ آب باران به تعدیل دما نیز کمک خواهد کرد و به عنوان یک فیلتر طبیعی از کاهش شدت عبور آب‌های روان به داخل شهرها و درنهایت سیل نیز جلوگیری کند.
 • استفاده از آنها می‌تواند به بهره وری از انرژی کمک کند. روف گاردن‌های موجود روی پشت بام خانه یا ساختمان شما می‌تواند منجر به استفاده کمتر و مؤثرتری از انرژی شود. آنها عایق‌های بسیار مناسبی برای جلوگیری از هدر رفتن سرما و گرما در فصول مختلف هستند. در نهایت با حفظ انرژی موجود در ساختمان شما منجر به صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد.
 • طبق تحقیقات انجام شده روف گاردن‌ها نوسانات موجود در دما را اصلاح می‌کنند. آنها جریان هوای گرم را در پشت بام معتدل می‌کنند و نیاز به تهویه مطبوع به ویژه در فصول گرمتر مانند تابستان و بهار را کاهش می‌دادند.

روف گاردن

 • کشاورزی شهری ایجاد می‌شود. با ایجاد باغ‌ها روی پشت بام دوستداران محیط زیست می‌توانند با ایجاد مزارع مینیاتوری برخی از مواد غذایی خود را به صورت سالم و ارگانیک نیز تولید کنند.
 • کاهش سر و صدا نیز یکی دیگر از مزایای اجرای آن است. عایق‌های به کار رفته در اجرا و ساخت روف گاردن‌ها نه تنها در تنظیم دماهای ساختمان مفیداند بلکه برای سر و صدا نیز قابل استفاده هستند. ترکیبی از خاک و گیاهان می‌توانند به جذب، انعکاس یا انحراف امواج صوتی کمک کنند و باعث کاهش نویز یا صداهایی با فرکانس پایین شوند. همین امر می‌تواند در شهرهای بزرگ و صنعتی در کاهش آلودگی‌های صوتی بسیار مفید باشد.

برخی باورهای اشتباه درباره روف گاردن‌ها در پشت بام همیشه پس از مدتی نشتی خواهند داشت؟

قرار نیست با ایجاد روف گاردن بر روی پشت بام خود منتظر چکه کردن و نشتی آب به داخل ساختمان باشید، زیرا قرار نیست چنین اتفاقی رخ دهد. اما متأسفانه در یک مورد نادر گاهی اوقات ممکن است چنین اتفاقی پیش بیاد.

از آنجا که طراحی و اجرای روف گاردن کاری تخصصی و نیازمند مهارت لازم در این زمنیه است اگر کارها به صورت صحیح انجام نشوند و از نظر فنی درست نباشند ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد. شرکت طراحی و اجرای مورد نظر باید در این زمینه از مهارت و تجربه کاری کافی برخوردار باشد تا با توجه به شرایط محیطی و جوی پشت بام شما اقدام به طراحی و اجرای آن نماید.

مطمئناً با به کارگیری تیمی حرفه ای همانند دارسان روف گاردن شما هرگز نشتی نخواهد داد.

آیا می‌توان درختان میوه همانند باغ‌های طبیعی در روف گاردن کاشت؟

برخی با شنیدن ایجاد بام سبز یا باغ روی پشت بام خود اینگونه تصور می‌کنند که همانند یک باغ معمولی می‌توانند انواع درختان میوه را روی آن بکارند. البته چنین موردی غیر ممکن نیست اما با رعایت اصول کافی.درخت کاری روی روف گاردن

درختان روی روف گاردن‌ها رشد چندانی نخواهند داشت اما می‌توانند سال‌های زیادی زنده بمانند. محیط کاشت و نگهداری درختان روی روف گاردن محدود است و فضای بسیار زیادی ندارد با این حال تصور کنید با کاشتن درختان تنومند که رشد ریشه زیادی نیز دارند به مرور و با گذشت سال‌ها به سقف و دیوارهای خانه شما نفوذ خواهد کرد که می‌تواند عواقب ناخوشایندی را به بار آورند.

درختان و گیاهان باید به نوعی انتخاب شوند که رشد چندانی نداشته باشند و در حد امکان درون باکس‌های مخصوص قرار بگیرند.

هزینه روف گاردن‌ها

برخی بر این باورند که روف گاردن‌ها بسیار گران قیمت هستند و فقط افراد ثروتمند قادر به اجرای آنها خواهند بود. در اصل قیمت اجرای روف گاردن‌ها به نوع و میزان وسعت بام شما بستگی دارد. همانطور که در بالا انواع روف گاردن‌ها معرفی شدند قیمت آنها می‌تواند بر اسا نوع آنها، مساحت بام و نوع طراحی که می‌خواهید برای آن انجام دهید تعیین شود.

همچنین هر فردی در مورد اینکه می‌خواهد چه مقدار از محیط باغ ایجاد استفاده کند و چه مقدار فضا مختص جایگاه استراحت داده شود متفاوت است که باز به گزینه نوع طراحی برمی‌گردد.

هزینه روف گاردن

ساخت روف گاردن با تیم دارسان

دارسان شرکت طراحی داخلی و فروش تمامی تجهیزات لازم جهت طراحی‌های داخلی و نمای ساختمان است. دارسان با بیش از یک دهه سابقه درخشان در زمینه انواع طراحی‌های داخلی محیط‌های مسکونی و غیر مسکونی با اجرای صدها پروژه موفق همواره توانسته است لبخند رضایت را بر لب مشتریان خود بنشاند. شرکت دارسان با برخورداری از تیمی مجرب و متخصص و البته کاملاً خلاق همواره کیفیت را در تمامی پروژه‌های خود در اولویت قرار می‌دهد.

روف گاردن در سایت دارسان

دارسان ارائه کننده تمامی خدمات اعم از طراحی و اجرای انواع کابینت، کمد دیواری، پارتیشن، انواع کاغذ دیواری، کناف، پوستر، کف پوش، پارکت و ترموود و … است. دارسان با ده‌ها پروژه اجرای روف گاردن می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که مناسب‌ترین و ایمن‌ترین بام سبز را بر روی خانه شما ایجاد خواهد کرد.

شما نیز می‌توانید با مراجع به درگاه اینترنتی https://daarsun.com/ با مشاهده نمونه کارها کفیت را بسنجید و همواره خدمات مورد نیاز خود را با مناسب‌ترین قیمت‌ها دریافت کنید. شرکت دارسان علاه بر ارائه تمامی خدمات ذکر شده اجرا کننده انواع روف گاردن‌های مختلف با مساحت‌های دلخواه هستند.

با یک بار تجربه همکاری با تیم دارسان خودتان تفاوت را در ارائه خدمات حس خواهید کرد. برای معرفی روف گاردن در سنندج همراه دارسان باشید.

  خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما