با مهترین قسمت های آشپزخانه تا چیدمان آن در 3 دقیقه

مهمترین قسمت های آشپزخانه


مهترین قسمت های آشپزخانه

آشپزخانه، به عنوان قلب یک خانه و کانون اصلی ارتباط بین اعضای خانواده به شمار می‌آید. دکوراسیون این بخش از خانه باید به صورت کاملاً اصولی و با تحقیق و بررسی صورت گیرد تا کار و فعالیت در آشپزخانه آسان‌تر شود و برای اعضای خانواده کسل کننده نباشد.

مهمترین قسمت های آشپزخانه

مهترین قسمت های آشپزخانه

ما در این مقاله شما را با مثلث طلایی آشپزخانه که مهم‌ترین قسمت‌های یک آشپزخانه هستند و نحوه چیدمان آن‌ها که بسیار حائز اهمیت هستند؛ آشنا می‌کنیم تا با دقت و آگاهی بیشتر به چیدمان این عناصر در قلب خانه خود بپردازید و از محیط زیبا و مناسب آن در طول روز لذت ببرید. پس اگر می خواهید با مهترین قسمت های آشپزخانه آشنا شوید با دارسان همراه باشید.

پادکست : خلاصه ای از مقاله مهمترین قیمت های آشپزخانه و چیدمان

 

 

مهترین قسمت های آشپزخانه

مثلث طلایی آشپزخانه

مثلث کار در آشپزخانه یک مثلث فرضی است که مهم‌ترین قسمت‌های یک آشپزخانه یعنی یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی در سه رأس مثلث قرار می‌گیرند. ایده آل‌ترین حالت این متد چیدمان، قرار گرفتن هر عنصر روی یک ضلع آشپزخانه است اما امکان دارد در برخی از آشپزخانه‌ها دو  یا حتی گاهی سه رأس مثلث در یک ضلع قرار گیرد.

هدف اساسی مثلث آشپزخانه این است که اعضای خانه، به هنگام فعالیت و انجام کار بین مهم‌ترین قسمت‌های یک آشپزخانه مجبور به طی کردن فاصله زیاد نباشند و این اجزا آن قدر هم به یکدیگر نزدیک نباشند که محدوده فعالیت را کوچک و دست و پا گیر کنند و باید به گونه‌ای باشند که به بتوان به سرعت به همه اضلاع مثلث به راحتی دسترسی داشت.

مثلث طلایی آشپزخانه

اما نکته مهم در نحوه چیدمان عناصر مثلث است؛ زیرا این سه وسیله از مهم‌ترین و ضروری‌ترین لوازم آشپزخانه هستند و نحوه چیدمان آن‌ها در طول عمر این لوازم تأثیر گذار است. پس باید با رعایت مثلث طلایی آشپزخانه نسبت به چیدمان اصولی این سه وسیله حیاتی دقت لازم را به کار ببرید.

فاصله این لوازم از یکدیگر را جدی بگیرید. سعی کنید یخچال نزدیک در ورودی آشپزخانه باشد؛ اجاق گاز زیر پنجره قرار گیرد که برای خارج کردن دود‌ها و بوی غذا به صورت فوری مناسب است. قسمت آخر هم سینک ظرفشویی است که نقطه کور و بلااستفاده را به یک بخش جدانشدنی تغییر می‌دهد. بهتر است فاصله بین سه وسیله مهم، حداقل ۱ متر و ۲۰ سانتی‌متر و حداکثر فاصله ۲ متر و ۷۵ سانتی‌متر باشد.

مثلث طلایی

مهترین قسمت های آشپزخانه

مقاله پیشنهادی:راهنمای خرید کابینت آشپزخانه برای خانه های شیک

مقاله پیشنهادی:معرفی ویژگی روف گاردن باکیفیت- اجرا توسط تیم دارسان + قیمت 1401

مقاله پیشنهادی:5 تفاوت بین کمد درب ریلی و درب لولایی، کدام یک بهتر است؟

مقاله پیشنهادی:معرفی ویژگی‌های بهترین کمد دیواری و تاثیر آن بر دکوراسیون داخلی

 

 

نکات مهم در چیدمان یخچال

یخچال یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک آشپزخانه است که به دلیل قیمت بالای آن مکان نگهداری و طول عمر آن بسیار مهم است و در چیدمان اصولی آشپزخانه باید به آن توجه ویژه شود. در ادامه نکات مهمی ‌درمورد چیدمان یخچال عنوان می‌کنیم.

 • اگر یخچال‌ شما بزرگ و جاگیر است مانند یخچال‌های ساید بای ‌ساید، پیشنهاد می‌کنیم یخچال را با محیط یکپارچه کنید. برای این کار، یخچال باید درون قابی از جنس کابینت قرار بگیرد. در این صورت، اسکلت یخچال دیده نمی‌‌شود و فقط قسمت درب آن قابل رؤیت است و در اصل، حجم بیشتر آن پوشیده می‌‌شود. این روش، علاوه بر زیبایی بسیار متداول است و سبب می‌شود فضای آشپزخانه شیک و مدرن به نظر برسد.
 • اگر یخچال آشپزخانه شما کوچک و مینی است؛ بهترین محل نگهداری آن درون کابینت‌‌های ردیف پایینی است. این یخچال‌‌های کوچک را می‌‌توانید مانند ماشین لباس‌شویی یا ماشین ظرف‌شویی نصب کنید و در صورتی که می‌خواهید ظاهر یخچال‌ دیده نشود، می‌‌توانید از درب‌‌های کابینتی استفاده کنید و یخچال را به طور کامل درون کاوری از جنس کابینت قرار دهید.

نکات مهم در چیدمان یخچال

 • بهترین جا برای نصب یخچال در آشپزخانه، جایی است که درب آن به راحتی باز و بسته شود. علاوه بر آن، شخصی که از درون یخچال چیزی برمی‌دارد؛ این کار را به راحتی انجام دهد. قرار دادن یخچال در فضایی که محل تردد است؛ کار شما را با سخت خواهد کرد.
 • نکته مهم دیگر این است که محل قرارگیری یخچال باید دارای فضای کافی برای گردش هوا باشد؛ زیرا موتور یخچال برای خنک کردن، نیاز به سیستم تهویه‌ی هوا دارد. در صورت قرار دادن یخچال‌ درون قاب یا کابینت یخچالی؛ لازم است در کناره‌ها و پشت یخچال فضایی برای عبور هوا وجود داشته باشد و یا سیستم تهویه‌ی برقی تعبیه شده باشد. عدم تهویه‌ی مناسب، باعث عملکرد نامناسب یخچال، اتلاف انرژی و در نتیجه‌ی هزینه‌ بیشتر برق و درنهایت عمر کوتاه‌تر یخچال خواهد شد.
 • نزدیکی به لوله‌ آب را فراموش نکنید. فاصله‌ زیاد یخچال از لوله‌کشی آب، باعث خراب شدن پمپ یخچال می‌شود و مکش آب را با مشکل روبه‌رو می‌کند.
 • یخچال را در فاصله نزدیک به پریز برق قرار دهید. اگر یخچال از پریز برق، فاصله‌ی زیادی داشته باشد باعث می‌‌شود به سیم‌کشی بلندتری نیاز داشته باشید و همین مساله خطراتی را به همراه خواهد داشت.
 • قرار دادن یخچال در کنار اجاق گاز، مایکروفر، فر، توستر و هر وسیله‌‌ گرما‌زا دیگر در آشپزخانه می‌کند ممنوع است و باعث آسیب به موتور یخچال می‌شود. .
 • یخچال را در معرض نور خورشید قرار ندهید. قرارگیری یخچال در کنار پنجره یا هر قسمت دیگری که نور خورشید بر آن می‌‌تابد نیز ممنوع است. جای مناسب یخچال در آشپزخانه در کنار درب ورودی و در محلی است که نور آفتاب با آن برخورد نداشته باشد.

محل قرارگیری یخچال نباید در کنار سینک ظرف‌شویی باشد؛ زیرا باعث ایجاد رطوبت و تماس آب به بدنه‌ی یخچال و حتی بروز برق‌گرفتگی می‌شود.

مهمترین قسمت های آشپزخانه

مهترین قسمت های آشپزخانه

 

مقاله پیشنهادی :بررسی انواع کمد دیواری برای انتخاب بهتر در سال1401

مقاله پیشنهادی:اهمیت پارتیشن ‌بندی در دکوراسیون داخلی

مقاله پیشنهادی :قیمت کناف ایران برای سال 1400

مقاله پیشنهادی :آشنایی با مزایای اکولوژیکی بام سبز

 

نکات مهم در چیدمان اجاق گاز

یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌ های آشپزخانه قرار گیری محل صحیح اجاق گاز است. جای مناسب اجاق گاز در زیبایی و عملکرد چیدمان آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. بر اساس قوانین فنگ شویی بهترین جای اجاق گاز در جنوب شرقی آشپزخانه است. شما باید رو به جهت شرق آشپزی کنید تا انرژی مثبت در خانه شما جریان یابد. همچنین به یاد داشته باشید که بر اساس فنگ شویی، عنصر آب و آتش نباید موازی یکدیگر قرار بگیرند. از آنجا که هر دو عنصر مخالف هستند، می‌توانند تأثیر منفی بر عملکرد یک دیگر بگذارند.

مهمترین قسمت های آشپزخانه

مهمترین قسمت های آشپزخانه

 

بهترین جا برای نصب گاز طبق چیدمان استاندارد و قوانین مثلث طلایی نزدیک به میز غذاخوری است. رأس نزدیک به ورودی آشپزخانه، بهترین مکان برای یخچال و با مشخص شدن این دو رأس، انتخاب جای سینک کار سختی نیست. البته چیدمان آشپزخانه بر اساس مثلث طلایی، به مدل آشپزخانه بستگی دارد.

مثلاً درآشپزخانه‌ای به شکل ال باید سینک در زیر پنجره و گاز در مرکز آشپزخانه قرار گیرد. در آشپزخانه‌های یک طرفه، معمولا یخچال، گاز و سینک به صورت خطی قرار می‌گیرند. به این صورت که یخچال در نزدیکی ورودی آشپزخانه، سپس گاز و در آخر سینک قرار می‌گیرد.

مهمترین قسمت های آشپزخانه

مهترین قسمت های آشپزخانه

 

در هنگام تعیین جای مناسب گاز به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • گاز را نباید در فاصله خیلی نزدیک یخچال قرار دهید؛ زیرا حرارت گاز روی عملکرد یخچال تاثیر منفی می‌گذارد. حداقل فاصله بین گاز و یخچال یک متر است.
 • زیر پنجره اصلاً جای مناسبی برای قرارگیری گاز نیست؛ زیرا وزش باد باعث خاموشی گاز می‌شود و احتمال خطر نشت گاز و انفجار را بسیار افزایش می‌دهد. علاوه بر این بیشتر پنجره‌ها دارای پرده هستند و ممکن است در اثر تماس با گاز سبب آتش سوزی شوند.
 • نکته مهم دیگری که در هنگام انتخاب جای گاز باید در نظر بگیرید؛ این است که در هر دوطرف و یا حداقل یک طرف اجاق گاز، کابینت وجود داشته باشد تا بتوانید از سطح کانتر به عنوان میز کار استفاده کنید. معمولاً خانم‌های خانه‌دار ظروف ادویه و دیگر مواد ضروری را بر روی کانتر نزدیک به گاز قرار می‌دهند تا در موقع نیاز، به آسانی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. البته به یاد داشته باشید که گرما و حرارت می‌تواند بر کیفیت این مواد تاثیر بگذارد.
مهمترین قسمت های آشپزخانه

مهترین قسمت های آشپزخانه

نکات مهم در چیدمان سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی همانند یخچال و گاز از مهم‌ترین قسمت‌های یک آشپزخانه است و چیدمان درست آن در آشپزخانه اهمیت بالایی دارد. برای انتخاب محل صحیح در آشپزخانه برای سینک به موارد زیر توجه کنید:

 • نکته مهمی‌که باید در هنگام تعیین جای سینک ظرفشویی در آشپزخانه مدنظر قرار دهید؛ اختصاص فضای کافی برای وسایلی است که ترجیحاً باید کنار سینک قرار بگیرند. از این وسایل می‌توان به ماشین ظرفشویی اشاره کرد.
 • سطل زباله وسیله دیگری است که بهتر است نزدیک سینک ظرفشویی باشد. هنگام ریختن پسماند غذا و دورریز‌های دیگر به آن نیاز خواهید داشت. قرار گرفتن ماشین ظرفشویی و سطل زباله در مجاورت سینک ظرفشویی سبب می‌‌شود آشپزخانه‌ کمتر کثیف شود و در صورت کثیفی راحت‌تر هم تمیز شود.
 • بهتر است بین اجاق گاز و سینک ظرفشویی فضایی را برای قرار دادن مواد و وسایل کار آشپزی در نظر بگیرید. در این‌ صورت هنگام فعالیت در آشپزخانه جای کافی برای آماده کردن مواد و وسایل در اختیارتان خواهد بود و آشپزی برایتان راحت‌تر خواهد شد.
 • اگر به دنبال یک دکوراسیون ایده‌آل برای آشپزخانه خود هستید؛ سینک و اجاق گاز را به علت عنصر آب و گاز بودن آن‌ها در نزدیکی یکدیگر قرار ندهید؛ زیرا ناهماهنگی و ناسازگاری دارند.
در هنگام تعیین جای مناسب گاز به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مهترین قسمت های آشپزخانه

 • پیشتر اشاره کرد سینگ گزینه مناسبی برای قرار گرفتن در کنار پنجره است. حال به مزایای آن اشاره می‌کنیم. جریان هوا باعث خشک شدن سینک و رطوبت آن می‌شود و اگر ظرف‌های کثیف روی هم جمع شوند، یا فاضلاب خانه شما با مشکل روبرو شود و یا به هر دلیلی سینک ظرفشویی آشپزخانه‌تان بوی نامطبوعی بگیرد؛ کافی است پنجره را باز کنید تا از شر این بوی نامطبوع خلاص شوید. استفاده از نور طبیعی خورشید دلیل دیگری است که زیر پنجره را تبدیل به مکانی مناسب برای نصب سینک ظرفشویی می‌کند.

تأثیر چیدمان سه عنصر گفته شده بیش از آن چیزی است که تصور می‌کنید و لازم است با تحقیق و آگاهی نسبت به دکوراسیون اصولی و استاتدارد آشپزخانه خود اقدام کنید و متناسب با سبک اشپز خانه خود اقدام به چیدمان مهم‌ترین قسمت‌های یک آشپزخانه به بهترین شکل ممکن کنید. امیدواریم این مطلب پاسخگویی ابهامات و سؤالات شما در این زمینه بوده باشد.

مهترین قسمت های آشپزخانه

مهترین قسمت های آشپزخانه

 

مقاله پیشنهادی :چه رنگی برای رنگ کابینت آشپزخانه مناسب است؟

مقاله پیشنهادی:قیمت روف گاردن در سنندج و ایران چقدر است؟

 

 

خرید تجهیزات و چیدمان مهترین قسمت های آشپزخانه با دارسان

اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای متفاوت و در عین حال مدرن داشته باشید فقط کافیست دکوراسیون آن را به تیم دارسان بسپارید. تیم طراحی داخلی و دکوراسیون دارسان با استفاده از جدیدترین طرح‌های روز دنیا آشپزخانه‌ای شکیل و به روز را برای شما طراحی و اجرا خواهند کرد. شما نیز می‌توانید با مراجعه به سایت دارسان با مشاهده نمونه کارهای آن‌ها تصمیم صحیح را بگیرید.کابینت آشپزخانه در سنندج و طراحی دکوراسیون از مهم ترین خدمات دارسان است.

خرید تجهیزات و چیدمان

مهترین قسمت های آشپزخانه

سایر خدمات تیم دارسان

اجرای روف گاردن

اجرای کابینت آشپزخانه

اجرای کفپوش

اجرای کناف

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما