آشنایی با مزایای اکولوژیکی بام سبز – اجرای 10 مدل بام سبز


 اکولوژیکی بام سبز

امروزه، استفاده از بام سبز به دلیل کمبود فضای سبز طبیعی و گران ­بودن زمین، به طور گسترده­ای افزایش پیدا کرده است. بام سبزها در شهرهای بزرگ­تر و توسعه یافته ­تر، محبوب ­تر هستند؛ زیرا علاوه بر منظره زیبایی که خلق می­کنند، راهی هوشمندانه برای بهبود کیفیت هوا و کاهش دما به شمار می­روند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز باعث شده تا کاربرد آن در کشورهای مختلف روز به روز بیشتر شود و محیطی آرام را در قلب شهرها به وجود آورده است.

کشورهایی ؛مانند فرانسه، سوئیس و کانادا قوانینی تصویب کرده­اند که بر اساس آن­ها، همه ساختمان­های تجاری و مسکونیِ تازه ساخت باید بام سبز داشته باشند. در کشور استرالیا هم بهترین بام سبز­ها روی برج­ها و ساختمان­های مسکونی ساخته شده‌اند.

قسمت­ های مختلف بام سبز

به طور کلی، بام سبز از چند قسمت کلیدی ساخته می­شود. این قسمت­ها شامل لایه­ های زیر هستند:

 • لایه عایق رطوبت
 • لایه ضدریشه
 • لایه ژئوتکستایل (برای محافظت از لایه ضد ریشه)
 • زه کشی ( لایه ذخیره آب)
 • لایه فیلتر یا تصفیه ­ساز (برای تصفیه آب باران)
 • بستر کاشت
 • پوشش گیاهی

قسمت­ های مختلف بام سبز

امکانات بام سبز

بسته به کاربردی که بام سبز دارد، در ساخت آن از امکانات مختلفی استفاده می­شود. برخی از بام سبزها بر پشت ­بام خانه­ ها ساخته می­شوند و افراد می­توانند باتوجه به نیاز، علاقه و میزان بودجه­ای که دارند، از تجهیزات ساده تا لاکچری استفاده کنند. برخی دیگر از بام سبزها، کاربردهای تجاری، تفریحی و… دارند که معمولاً روی ساختمان­های تجاری و صنعتی ساخته می­شوند و به تجهیزات بیشتری در ساخت نیاز دارند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

اندازه فضای بام سبز یا روف گاردن، نوع ساختمان و میزان بودجه، همگی در انتخاب و استفاده از امکانات و تجهیزات مؤثر هستند. امکاناتی که معمولاً در بام سبزها استفاده می­شوند:

 • آلاچیق و سایه­ بان
 • پوشش گیاهی؛ مانند چمن طبیعی یا مصنوعی، گلدان، درختچه، گیاهان صحرایی، گیاهان قابل­کشت و…
 • استخر، سونا و جکوزی
 • انواع کف­پوش
 • نورپردازی
 • فضاهای سربسته؛ مانند آشپزخانه
 • مبلمان
 • آب­نما
 • شومینه و آتشدان
 • باربیکیو
 • آتریوم
 • محوطه پیاده­روی
 • و…

مزایای اکولوژیکی بام سبز

رشد روز افزون جمعیت و کاهش فضاهای سبز طبیعی، اثرات مخرب زیست ­محیطی زیادی را به وجود آورده است. دوستداران محیط زیست بر این باور هستند که کره زمین درحال گرم شدن است و آلودگی ناشی از کارخانه ­ها، ماشین­ ها، وسایل گرمایشی و…  محیط زیست را به نابودی می­کشاند. مزایای زیست ­محیطی بام سبز، باعث شده تا دوستداران محیط زیست و دولت­ های مختلف در سراسر جهان به گسترش این فضا روی پشت­ بام ساختمان­های مسکونی و تجاری، فکر کنند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

 

مقاله پیشنهادی:بررسی انواع کمد دیواری برای انتخاب بهتر در سال1401

مقاله پیشنهادی:اهمیت پارتیشن ‌بندی در دکوراسیون داخلی

مقاله پیشنهادی:5تفاوت بین کمد درب ریلی و درب لولایی، کدام یک بهتر است؟

مقاله پیشنهادی:با مهترین قسمت های آشپزخانه تا چیدمان آن در 3 دقیقه

 

 

بهبود کیفیت هوا

پوشش گیاهی بام سبز می­تواند به عنوان یک فیلتر عمل کند و ذرات گرد و غبار موجود در هوا را به دام بیاندازد. گیاهانی که در بام سبز استفاده می­شوند، از طریق فتوسنتز دی ­اکسیدکربن را جذب و اکسیژن را در هوا آزاد می­کنند؛ بنابراین می­توانند به کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای در شهرها، کمک کنند و کیفیت هوا را بهبود ببخشند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

تشکیل مه­دود به دمای هوا بسیار حساس است و هرچه دما بالاتر باشد، غلظت مه­دود هم بیشتر می­شود. پوشش گیاهی، دمای هوا را تعدیل می­کند و غلظت مه­دود را کاهش می‌دهد.  بنابراین هر چه پوشش گیاهی بیشتر باشد، گرد و غبار و مه­دود در هوا کم‌تر می­شود و هوا سالم­تر است. مطالعاتی که در فرانکفورت آلمان انجام شد، نشان داد که میزان ذرات گرد و غبار در هر لیتر هوا در خیابان­هایی که درختان بیشتری داشتند، کم‌تر و در نتیجه هوا سالم‌تر بود.

بهبود کیفیت آب

از دیگر مزایای اکولوژیکی بام سبز می‌توان به بهبود کیفیت آب اشاره نمود. لایه­ های بام سبز، ضخامت­های متفاوتی دارند. یک بام سبز می­تواند فلزات سنگین و مواد مغذی موجود در آب باران را فیلتر کند. هرچه ضخامت لایه­ ها بیشتر باشد، آب بیشتری تصفیه می­شود. بارش­ها در مناطق شهری برای مصارف خانگی جمع آوری می­شوند؛ بنابراین از طریق بام سبزها، آب آشامیدنی تصفیه شده و سالم تأمین می­شود.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

صرفه ­جویی بیشتر در مصرف انرژی

طراحی اصولی بام سبز، می‌تواند به استفاده کم‌تر و مؤثرتر از انرژی، ختم شود. بام سبزها عایق بسیار خوبی دارند که گرما را در زمستان حفظ می­کند و دما را در تابستان، خنک نگه می­دارد. این امر باعث می­شود که سیستم­های خنک ­کننده و تهویه هوا در تابستان، کم‌تر کار کنند و گرمای کم‌تری در زمستان به هدر برود؛ درنتیجه در انرژی و سرمایه صرفه ­جویی می­شود.

شورای تحقیقات ملی کانادا، مطالعاتی در این زمینه انجام داده است. نتیجه این تحقیقات این بود که بام سبز­ها می­توانند نوسانات دما را اصلاح و گرما را در پشت­ بام­ها معتدل کنند و از همه مهم­تر، تقاضای انرژی برای تهویه مطبوع به ویژه در فصل­های گرم ترِ بهار و تابستان را کاهش دهند.

کاهش آلودگی صوتی

عایق­ های استفاده شده در بام سبزها، علاوه بر تعدیل دما، سرو صدا را هم کنترل می­کنند. ترکیب خاک و گیاه می­تواند به جذب، انعکاس یا انحراف امواج صوتی کمک کند و باعث شود تا سر و صداهای مختلف به­خصوص صداهایی با فرکانس پایین، کاهش پیدا کنند. همین مزیت، آلودگی صوتی را در شهرهای شلوغ یا مناطقی که در نزدیکی فرودگاه‌ها قرار دارند، کاهش می‌دهد.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

کنترل تأثیر جزیره حرارتی شهرها (UHI)

یکی از مهم‌ترین مزایای اکولوژیکی بام سبز، کاهش اثرات جزیره حرارتی درون شهرها است. مفهوم UHI مبتنی بر افزایش سطح دما است که تقریباً در تمام مناطق شهری وجود دارد. خورشید، بتن را سریع­تر از گیاهان و درختان گرم می­کند و از آن­جا که بتن در مناطق شهری کاربرد زیادی دارد، شهر در تمام طول سال به یک منطقه و به اصطلاح یک جزیره با هوای گرم، تبدیل می­شود. این ویژگی، شهرها را در تابستان بسیار گرم می­کند و استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا و خنک کننده­ها را افزایش می­دهد.

این اثر با افزایش فضای سبز در شهرها، کاهش می­یابد. گیاهان از طریق چرخه تبخیر روزانه، می­توانند شهرها را خنک کنند و اثر UHI را کاهش بدهند. علاوه بر این، گیاهان به عنوان پوششی برای سقف­های بتنی ساختمان­ها به حساب می­آیند.

کنترل تأثیر جزیره حرارتی شهرها (UHI)

مقاله پیشنهادی:راهنمای خرید کابینت آشپزخانه- جدیدترین دکوراسیون های 2022

مقاله پیشنهادی:قیمت روف گاردن در سنندج و ایران چقدر است؟

مقاله پیشنهادی:چه رنگی برای رنگ کابینت آشپزخانه مناسب است؟

مقاله پیشنهادی:قیمت کناف ایران برای سال 1400

 

 

کاهش ضایعات

بام سبزها به طور کارآمدی می‌توانند به کاهش زباله کمک کنند؛ زیرا به مصالح و فناوری­های ساختمان کمک می‌کنند تا عمر طولانی ­تری داشته باشند. لایه­های ضد­ آب در پشت ­بام، سیستم ­های گرمایشی و سرمایشی، وسیستم­های تهویه مطبوع از جمله این وسایل و فناوری­ها هستند.

کاهش ضایعات

توسعه کشاورزی درون شهری

کشاورزی درون شهری، از ابتکارات دوستداران محیط زیست است که به تازگی رونق زیادی پیدا کرده است. مزارع مینیاتوری متعددی برای تولید مواد غذایی تازه، ساخته شده­اند. این مزارع علاوه بر مزایایی که برای کاهش آلودگی و دمای هوا دارند، تولید مواد غذایی طبیعی و سالم را میسر می­کنند.

حمایت از حیات ­وحش

بام سبز، علاوه بر اینکه فضایی برای رشد انواع بوته­ ها، گیاهان و درختان فراهم می­کند، زیستگاه مناسبی برای جانوران مختلف به ­خصوص پرندگان است. بام­های سبز به عنوان یک توقفگاه برای پرندگان مهاجر به حساب می­آیند. هم­چنین حشرات گوناگون هم ممکن است به دلیل وجود پوشش گیاهی، در فضای بام سبز زندگی کنند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

استفاده مؤثر از آب باران

باران، آب و انرژی رایگانی است که از محیط زیست دریافت می­شود. گیاهان روی بام سبزها، بلافاصله از باران استفاده و آب اضافی را ذخیره می­کنند. میزان ذخیره­سازیِ آب باران در فصل تابستان، ۸۰ درصد و در فصل زمستان، ۴۰ درصد است.

پس از استفاده از باران، این آب از طریق تعرق و تبخیر به هوا باز می­گردد. گیاهان بام سبز به ‌عنوان فیلترهای طبیعی عمل می‌کنند و می‌توانند احتمال جاری شدن سیل را کاهش دهند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

زیباتر کردن فضای شهری

دیدن و حضور در فضاهای سبز طبیعی در شهرها، می­تواند بسیار لذت ­بخش باشد و سلامت روانی افراد را بهبود ببخشد. بام­های سبز با داشتن پوشش­ های گیاهیِ سرسبز، مکان آرام بخشی هستند که استرس را از مردم دور می­کنند. باتوجه به این مزایا، هر چه فضاهای سبز در یک شهر بیشتر باشند، فضای زیباتری را خلق می‌کنند. اگر تمایل دارید از قیمت روف گاردن در سنندج مطلع شوید با دارسان تماس بگیرید.

زیباتر کردن فضای شهری

مقاله پیشنهادی:معرفی ویژگی روف گاردن باکیفیت- اجرا توسط تیم دارسان + قیمت 1401

مقاله پیشنهادی:معرفی ویژگی‌های بهترین کمد دیواری و تاثیر آن بر دکوراسیون داخلی

 

حرف آخر

مهم­ترین قسمت بام سبز، پوشش گیاهی آن است. این پوشش گیاهی؛ گیاهان مختلف، درختان، گلدان­ها و چمن­ ها را شامل می شود و تأثیر مثبتی بر محیط زیست می­گذارد. بسیاری از دولت­ها و دوستداران محیط زیست، مردم را به استفاده از بام سبز تشویق می­کنند؛ زیرا معتقد هستند که مزایای زیادی در جهت حفظ محیط زیست دارند.

بهبود کیفیت هوا و آب، صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش آلودگی­ های صوتی، کنترل دمای هوا، کاهش زباله، توسعه کشاورزی درون شهری، حمایت از حیات وحش و استفاده مؤثر از آب باران، از جمله مهم­ترین مزایای اکولوژیکی بام سبز هستند.

مزایای اکولوژیکی بام سبز

مزایای اکولوژیکی بام سبز

بام سبز با وجود مزایای زیاد در زمینه‌های مختلف، منتقدانی هم دارد. منتقدان بر این باور هستند که ساخت بام سبز، هزینه ­بر است و هر کسی نمی­تواند اقدام به ساخت آن کند. راهکارهای زیادی برای کاهش هزینه‌های ساخت بام سبز وجود دارند که با به کارگیری آن­ها می­توان بام سبزی با کم­ترین هزینه ساخت. البته باید این نکته را در نظر گرفت که بام سبز در کاهش مصرف انرژی مؤثر است و حتی در طولانی ­مدت می‌تواند بیشتر از هزینه ساخت را جبران کند.درصورتی نیاز به خدمات روف گاردن در سنندج دارید می توانید از خدمات دارسان استفاده کنید.

سایر خدمات دارسان:

اجرای پوستر

اجرای روف گاردن

اجرای کابینت آشپزخانه

اجرای پارکت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما