معرفی ویژگی روف گاردن باکیفیت- اجرا توسط تیم دارسان + قیمت 1401

ویژگی روف گاردن

ویژگی روف گاردن


ویژگی روف گاردن باکیفیت

با توجه به گسترش استفاده از روف گاردن یا بام سبز در ساختمان‌های بزرگ و منازل لوکس، یکی از دغدغه‌های افرادی که قصد راه‌اندازی روف گاردن در خانه یا محل کار خود را دارند؛ طراحی و اجرای یک روف گاردن با کیفیت و مناسب، مطابق با انتظارات آن‌ها است، زیرا این امر شامل هزینه‌هایی زیادی است و لازم است نتیجه کار باکیفیت و کاربردی باشد.

ویژگی روف گاردن

در این مقاله شما را با ویژگی روف گاردن با کیفیت آشنا خواهیم کرد تا طبق معیار‌های گفته شده، به ایجاد بام سبز در فضای موردنظر خود بپردازید. در این مقاله در مورد ویژگی روف گاردن با کیفیت با هم صحبت می کنیم.

 

پادکست : خلاصه ای از مقاله روف گاردن و ویژگی های بام سبز

 

با تعریف اولیه روف گاردن آشنا شوید.

در تعریف اولیه روف گاردن، باغ بام یا بام سبز باید بگوییم، متخصصان این زمینه در پشت بام، لابی و حیاط ساختمان به ایجاد یک فضای سبز جهت کشت چمن، درختان و گیاهان مختلف می‌پردازند. در واقع یک پوشش گیاهی طبیعی در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین، در بستری مصنوعی ایجاد می‌شود. روف گاردن از انواع مختلفی شامل متمرکز، نیمه متمرکز و گسترده برخوردار است و هریک کاربرد‌های متنوعی دارند.

ویژگی روف گاردن

معرفی ویژگی روف گاردن

مزایای اجرای روف گاردن

پیش از معرفی ویژگی روف گاردن با کیفیت قصد داریم شما را با مزایای آن آشنا کنیم تا بدانید اجرای روف گاردن در سنندج شما چه پیامد‌های قابل توجه‌ای خواهد داشت. روف گاردن علاوه بر جذابیت و زیبایی منحصر به فردی که به محیط می‌بخشد؛ از مزایای مهمی ‌نیز برخوردار است که ارزش و اهمیت آن را در حوضه معماری و زیباسازی شهر افزایش داده است.

 

 

 

مزایای اجرای روف گاردن

 • تصفیه آلودگی هوا

در صورت گسترش استفاده از بام سبز‌ها در سراسر شهر، آن‌ها می‌توانند کمک بزرگی در جهت تصفیه آلودگی‌‌ها و و ذرات معلق هوا باشند و با کاهش روند گسترش گرد و غبار در هوا، در نهایت تولید گاز‌های گلخانه‌ای در شهر‌ها را کاهش دهند. البته کاملاً روشن است این موضوع از عهده تنها یک بام سبز خارج است و نمی‌تواند تأثیر بزرگی داشته باشد؛ اما در صورت همکاری تعداد زیادی از این بام سبز‌ها یک اثر مثبت و قابل توجه به در این زمینه وجود خواهد آمد.

روف گاردن - بام سبز

 

 

 • صرفه‌ جویی در مصرف انرژی

جزیره گرمایی شهری – نوعی از افزایش حرارت محیط که عملاً در تمام مناطق شهری وجود دارد. پرتو‌های نور خورشید مصالح ساختمانی دست بشر مانند بتن و آسفالت و ایزوگام و غیره که در پشت بام‌ها به کار می‌روند را سریع‌تر و با درجه بیشتری نسبت به درختان، گیاهان و فضا‌های سبز طبیعی گرم می‌کنند.

بام سبز

ویژگی روف گاردن

در نتیجه، روف گاردن می‌تواند بخشی از این جذب گرما را در ساختمان‌‌های مسکونی و اداری بر عهده بگیرد. تحقیقات نشان داده است در یک روز گرم، دمای یک سقف معمولی و بدون پوشش می‌‌تواند تا ۷۰ درجه سلسیوس هم افزایش یابد؛ در حالی که همان سقف اگر از یک باغ بام سرسبز پوشیده شده باشد؛ دمای خنک‌تری در حدود ۲۵ درجه خواهد داشت.

این موضوع سبب صرفه‌جویی‌های قابل توجه در هزینه‌‌های انرژی می‌‌شود. در واقع دمای پایین و خنک بودن ساختمان به همراه جریان گرمایی کاهش یافته می‌تواند تا ۷۵ درصد مصرف انرژی موردنیاز برای کار سیستم‌های خنک ‌کننده و تهویه هوا را کاهش دهد.

 

 

 • تأثیر مثبت بر پشت‌ بام

می‌دانیم که سقف ‌یک ساختمان‌ به طور مداوم در معرض عوامل طبیعی مانند نور مستقیم خورشید، باد، برف و باران قرار دارد و تغییرات دمایی گسترده‌ای را تجربه می‌‌کند. این دما‌های خیلی گرم و خیلی سرد باعث انقباض و انبساط مداوم سقف در فصول مختلف می‌شوند. در نهایت، پس از مدتی آثار مخرب این امر به وضوح در سقف ساختمان قابل رؤیت است و سبب کاهش طول عمر ساختمان می‌شود.

قیمت روف گاردن

اما اجرای یک روف گاردن با کیفیت و اصولی می‌تواند تأثیر بسیار مهمی ‌در این زمینه داشته باشد. یک سقف خالی و فاقد روف گاردن به طور میانگین، در طول روز دمای حدوداً ۳۰ درجه را تجربه می‌کند؛ اما وجود یک روف گاردن مناسب این دما را به حدود صفر درجه کاهش می‌دهد.

 • کمک به شبکه فاضلاب شهری

وجود یک روف گاردن باکیفیت علاوه بر کاهش مقدار آب ورودی به شبکه فاضلاب شهری، در تصفیه و پاکسازی آب‌های جاری هم نقش مهمی‌ دارد. یک باغ بام مقدار آب ورودی به شبکه فاضلاب را تا ۷۵ درصد کاهش داده و یک تأخیر زمانی تقریباً ۴۵ دقیقه‌ای ایجاد می‌کند.

روف گاردن -بام سبز

پس از وقوع طوفان‌ها و بارش‌های شدید، شبکه‌های فاضلاب در شهر‌های بزرگ به راحتی و با سرعت بالا پر شده و مشکلات متعدد را به وجود می‌‌آورند. البته این خبر خوبی است؛ زیرا زمانی که باران از طریق درختان و گیاهان دریافت می‌شود و پس از آن از فیلتر خاک عبور می‌‌کند؛ از مقادیر کم‌تری از آلودگی‌های زیان‌آور برخوردار است.

 

 • عایق صوتی و حرارتی

روف گاردن فقط عایق ‌بندی حرارتی و دمایی را انجام نمی‌دهد؛ بلکه عایقی برای سر و صدا هم ایجاد می‌کند. پوشش گیاهی مناسب در یک بام سبز می‌‌تواند به کاهش آلودگی صوتی و صدا‌های مزاحم شهری کمک کرده و یک ساختمان با عایق صوتی (ویژه فرکانس‌های پایین) را به وجود آورد. تأثیر باغ بام بر کاهش آلودگی صوتی، در شهر‌های بزرگ و بسیار شلوغ یا مناطق نزدیک به فرودگاه‌، ترمینال و اتوبان موضوع قابل توجه‌ای است.

بهترین روف گاردن

 

مقاله پیشنهادی :بررسی انواع کمد دیواری برای انتخاب بهتر در سال1401

مقاله پیشنهادی :چه رنگی برای رنگ کابینت آشپزخانه مناسب است؟

مقاله پیشنهادی :قیمت کناف ایران برای سال 1400

مقاله پیشنهادی :آشنایی با مزایای اکولوژیکی بام سبز

 

 

ویژگی روف گاردن باکیفیت

یک روف گاردن با کیفیت از کنار هم قرار گرفتن چند ویژگی و استاندارد مهم شکل می‌گیرد و رعایت این موارد سبب افزایش جذابیت بصری، کارآیی و دوام روف گاردن مکان مورد نظر می‌شود. در ادامه شما را به طور کامل با ویژگی روف گاردن باکیفیت آشنا خواهیم کرد.

مزایای روف گاردن

ویژگی روف گاردن

 • خاک

یکی از مهم‌ترین ویژگی روف گاردن با کیفیت، خاک مرغوب و مناسب آن که بستر اصلی رشد گیاهان محسوب می‌شود، است. خاک یک روف گاردن باکیفیت باید شرایط زیر را داشته باشد:

وزن سبک:

همانطور که می‌دانید روف گاردن نباید از وزن بسیار بالایی برخوردار باشد و بعد از مصالح ساختمانی بیشترین وزن روف گاردن به خاک آن مربوط می‌شود. خاک ترکیبی سبکی که برای روف گاردن استفاده می‌شود باید از وزنی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم برخوردار باشد.

روف گاردن با کیفیت

ویژگی روف گاردن

وزن سبک این خاک معمولاً به خاطر ترکیباتی نظیر سبوس برنج، پرلیت، کوکوپیت و ورمیکولیت است. در ضمن وزن وارد شده از سوی خاک به بام را باید در حالت اشباع خاک به هنگام بارندگی و آبیاری که وزن خاک افزایش می‌یابد در نظر گرفت. علاوه بر این‌ها خاک روف گاردن باید از عمق مناسبی متناسب با ریشه گیاهان آن برخوردار باشد.

مقاله پیشنهادی:اهمیت پارتیشن ‌بندی در دکوراسیون داخلی

مقاله پیشنهادی:قیمت روف گاردن در سنندج و ایران چقدر است؟

مقاله پیشنهادی:راهنمای خرید کابینت آشپزخانه برای خانه های شیک

 

 

تخلخل مناسب:

تخلخل خاک از مهم‌ترین عوامل تعیین کیفیت خاک به شمار می‌آید. تخلخل، به فضا‌های خالی بین ذرات جامد خاک گفته می‌شود که توسط آب و هوا پر می‌شود. خاک ایده آل خاکی است که از ۵۰ درصد مواد جامد، ۲۵ درصد آب و ۲۵ درصد هوا تشکیل شده باشد. تخلخل مناسب سه ویژگی مهم در خاک را به وجود می‌آورد: نفود هوا، نفوذ آب و زه کشی آب که لازم به ذکر است تناسب مناسب آب و هوا در خاک در سلامت ریشه و رشد گیاه اهمیت زیادی دارد و زه کشی مناسب نیز مانع از ماندن آب در خاک می‌شود.

انواع روف گاردن

ویژگی روف گاردن

نفوذ مناسب هوا:

گیاه و ریشه آن جهت تنفس و فعالیت‌های طبیعی به هوای موجود در خاک نیاز ضروری دارند. حجم و کیفیت این هوا تحت تاثیر سرعت تهویه خاک و گاز‌های حاصل از فعالیت‌های زیستی درون خاک تغییر می‌کند. در صورت عدم تهویه و بالا رفتن فعالیت‌های غیر هوازی، مواد آلی خاک دست‌ خوش تغییر می‌شوند و در نهایت مواد سمی ‌به وجود می‌آورند.

نفوذ و نگهداری آب:

یکی دیگر از ویژگی روف گاردن با کیفیت از لحاظ خاک، قابلیت نگهداری آب است. از آن جایی که شدت تابش آفتاب و باد در سطح پشت ‌بام بیشتر از سایر قسمت‌ها است؛ گیاهان موجود در بام سبز  بیشتر از سطح زمین به رطوبت و آب نیاز خواهند داشت. قابلیت نگهداری آب، این نیاز را در فواصل بین آبیاری تأمین می‌کند.

این ویژگی مهم خاک بر اساس نوع و اندازه ذرات تشکیل دهنده خاک تعیین می‌شود. مثلاً خاک‌های ماسه‌ای با وجود داشتن زه کشی بسیار خوب، نگهداری آب کمی ‌دارند و بر خلاف آن‌ها خاک‌های رسی زهکش بسیار ضعیفی داشته و امکان نگهداری بالای آب، مانع نفوذ هوا در آن‌ها می‌شود. ترکیب صحیح رس و ماسه به همراه مواد آلی مانند پرلیت، ورمیکولیت، کوکوپیت و غیره باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب می‌شود.

 

زه کشی خاک:

خروج آب اضافی از خاک روف گاردن بسیار مهم است؛ زیرا باقی ماندن این آب در خاک، علاوه بر وارد کردن بار اضافه به پشت ‌بام مانع نفوذ هوا در خاک نیز می‌شود. به دنبال آن گیاهان بر اثر آب ماندگی دچار خفگی می‌شوند و رطوبت زیاد خاک سبب افزایش میزان آلودگی و بیماری‌ها گیاهی خواهد شد.

پیوستگی مناسب خاک:

بافت خاک باید پیوستگی و وزن مناسب برای نگه داشتن گیاه داشته باشد. در خاک‌های بسیار سبک با پیوستگی کم، گیاه استحکام کافی ندارد و ریشه گیاه تحت تأثیر باد یا آبیاری با فشار بالا، به راحتی از خاک خارج می‌شود. این امر به ویژه در گیاهان با ارتفاع بلند و پر شاخه اهمیت دارد.

چون در مناطقی که باد‌های شدیدی می‌وزد؛ ممکن است برای استحکام گیاه نیاز به استفاده از سیستم‌های تثبیت فیزیکی دیگری نیز باشد. یکی دیگر مزایای قابل توجه و ویژگی روف گاردن بافت مناسب خاک، ریشه دوانی مناسب گیاه در آن خواهد بود که منجر به تثبیت سریع‌تر گیاه خواهد شد.

بهترین روف گاردن

غنی بودن خاک:

آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاه از طریق خاک تأمین می‌شود. عمق خاک روف گاردن را بسیار محدود در نظر می‌گیرند و جهت کاهش بار سازه، حجم خاک تنها در حد نیاز برای تثبیت و رشد گیاه قرار داده می‌شود. به همین دلیل این حجم محدود علاوه بر برخورداری از دیگر ویژگی‌های گفته شده، باید تمامی ‌نیاز‌های گیاهان روف گاردن را برطرف نماید.

از این جهت یک سوم از ترکیب خاک باید یکی از ترکیبات آلی بسیار غنی مانند: خاک برگ، پیت ماس، کمپوست و ورمی‌کمپوست را داشته باشد. این ترکیبات از تجزیه مواد آلی ساخته می‌شوند و تمامی ‌مواد مورد نیاز گیاه را شامل می‌شوند.

پوشش گیاهی روف گاردن

دومین مورد از ویژگی روف گاردن باکیفیت انتخاب مناسب گیاهانی است که در روف گاردن کاشته و پرورش خواهند یافت، زیرا انتخاب ناصحیح گیاهان و درختان سبب می‌شود علاوه بر هدر رفتن هزینه‌ها، انتظارات شما از روف گاردن تأمین نشود و زیبایی و کارآیی مدنظر خود را در آن نیابید. گیاهان انتخابی برای باغ بام باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

نیاز آبی پایین:

با توجه به خشکسالی‌های چند سال اخیر و قرارگیری اقلیم کشور ما در نواحی خشک و نیمه خشک، بهتر است؛ گیاهانی که به آب کم‌تری نیاز دارند را برای کاشت در باغ بام خود به کار ببرید تا هزینه‌های نگهداری و مصرف آب آن‌ها کاهش یابد.

عمر طولانی:

طول عمر گیاه و هزینه‌های نگهداری از آن با یکدیگر ارتباط مستقیمی ‌دارند. هرچقدر گیاهان انتخابی دوام کم‌تری داشته باشند؛ هزینه‌های نگهداری و تعویض پوشش گیاهی افزایش خواهند یافت.

 

سازگاری:

به هر میزانی که گیاه با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه زندگی شما سازگارتر باشد؛ بازدهی بام سبز افزایش خواهد یافت. به هنگام انتخاب گیاهان روف گاردن به گونه‌های بومی‌کم‌توقع، به دلیل سازگاری بالا، نیاز پایین به نگهداری، آبیاری، کوددهی و هرس توجه ویژه داشته باشید.

مقاومت در برابر گرما:

با توجه به وضعیت ساختمان و طراحی باغ بام، در انتخاب پوشش گیاهی روف گاردن خود به دنبال گیاهان سخت‌ جان و مقاوم در برابر گرما و نور باشید. در انتخاب گیاهان روف گاردن موضوع مقاومت در برابر وزش باد، نورآفتاب و گرما بیشتر از گیاهان باغچه‌ای اهمیت دارد. احتمال حیات نهال‌هایی با خصوصیات گفته شده در سال اول رشد، بیشتر از سایر گیاهان است. اگر می‌خواهید از گیاهان ظریف و شکننده‌ در روف گاردن مورد نظر خود استفاده کنید؛ نیاز به بادشکن و حفاظ خواهید داشت.

 

از انتخاب‌های بسیار خوب برای پوشش گیاهی روف گاردن می‌توان به درختان همیشه سبز که برگ‌های درخشان و ضخیم دارند و آن‌ها در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی محافظت می‌کند اشاره کرد. درختان و گیاهانی مانند برگ‌پهن‌ها، ابریشم ‌آویز‌ها، اسکولانیا و فاتسیا گزینه‌های بسیار مناسبی جهت پرورش در روف گاردن هستند. این گیاهان می‌توانند یک پناه عالی برای گل‌‌های رنگارنگ کوچکی که در زیر آن‌ها قرار می‌گیرند باشند.

 • ایمنی و دسترسی مناسب

قبل از شروع به کار و حمل مصالح و گیاهان مربوط به روف گاردن به بالای پشت بام از امکان جابجایی این بار‌ها از راه‌پله‌، در‌های ساختمان، آسانسور و راهرو‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر پس از بررسی متوجه شدید که امکان بالا بردن وسایل مورد نیاز از داخل ساختمان وجود ندارد؛ از جرثقیل و بالابر‌های کوچک برای انجام این کار را استفاده کنید.

 

اصل ایمنی یکی از مهم‌ترین ویژگی روف گاردن باکیفیت است. جهت حفظ این موضوع هیچ وسیله‌ای را از لبه‌های بیرونی ساختمان آویزان نکنید و گلدان‌ها را روی لبه‌‌های دیوار پشت‌ بام قرار ندهید. آلاچیق‌، و سایه ‌بان نیز باید به شکل کاملاً ایمن در محل خود مستقر شوند. علاوه بر این‌ها ارتفاع دیوار لبه‌های پشت بام نیز باید برای حفظ ایمنی افراد افزایش یابد.

مقاومت در برابر وزش باد:

یکی از رایج‌ترین مشکلات بام سبز‌ها وزش باد است که در ارتفاعات و بدون وجود موانع، با سرعت و شدت بیشتری حس می‌شود. می‌دانید که بسیاری از گیاهان توانایی تحمل باد‌های شدید را دارند اما با این وجود اگر می‌خواهید در تمام طول سال از روف گاردن پشت بام خود بهره ببرید؛ باید به هنگام طراحی، ساخت یک سرپناه را در نظر داشته باشید.

ساخت بادشکن‌های بدون پشتوانه در صورت نبود ساختمان‌های مجاور فکر خوبی نیست؛ زیرا علاوه محدود سازی جلوه بیرونی ساختمان، این دیواره‌‌ها تحت تأثیر وزش باد فشار زیادی تحمل خواهند کرد. به جای استفاده از آن‌ها می‌توانید از شبکه داربست نفوذپذیر، حصار‌های افقی و پارچه‌‌های ضخیم سوراخ شده استفاده کنید تا شدت باد را کاهش دهند.

 • سادگی و زیبایی

در طراحی روف گاردن باکیفیت برای محیط مورد نظر خود از مواد و مصالح مدرن از قبیل سنگ‌های صیقلی، فولاد کورتن، بتن و طرح‌هایی با خطوط ساده و مستقیم یا طرح‌‌های سنتی مانند بافت ساقه‌‌های درختان و پیاد‌رو‌های خشتی با رویکردی مدرن استفاده کنید. مصالحی را به کار ببرید که در تناسب و هماهنگی کامل با رنگ‌ها و الگو‌های مناظر اطراف ساختمان شما باشد.

بخش‌های نه چندان زیبا را با المان‌های مختلف بپوشانید و اگر ساختمان شما مشرف به یک منظره عالی نظیر جنگل و دریا است؛ در طراحی خود بیشترین استفاده را از آن ببرید. نورپردازی نیز در یک طراحی خوب و چشم‌گیر بسیار مؤثر است و شما با یک نورپردازی اصولی و متناسب با فضا می‌توانید حال و هوای رویایی و دلچسبی در شب‌های بام سبز خود ایجاد کنید.

 

 • کفپوش مناسب

از دیگر ویژگی روف گاردن با کیفیت انتخاب درست کفپوش آن است. انتخاب شما علاوه بر سلیقه شخصی باید بر اساس اندازه و سبک فضای پشت ‌بام صورت گیرد. کفپوش‌های سنگی و آجری برای فضا‌های کوچک مناسب هستند و برای فضاهای بزرگ باید وزن کلی را در نظر گرفت. یکی از انتخاب‌های عالی، استفاده از پیاده‌رو‌های چوبی مرتفع است. این مدل‌ها گرم‌تر از سطوح سنگی و سفالی هستند و کار کردن با آن راحت‌تر است. به واسطه وزن سبک، انتقال این کفپوش‌ها به طبقات بالایی به سهولت انجام می‌شود.

جمع‌بندی

شما با اجرای روف گاردن در پشت بام یا لابی ساختمان خود می توانید تغییری مهم و پرکاربرد در معماری فضای موردنظر خود ایجاد کنید و از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید. اما در این میان توجه به ویژگی روف گاردن باکیفیت بسیار حائز اهمیت است و قبل از آغاز کار باید به موارد مهمی از قبیل خاک، گیاهان، ایمنی، دسترسی، جلوه بصری و موارد دیگر توجه ویژه کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

اجرای روف گاردن

ویژگی روف گاردن

 

مقاله پیشنهادی:معرفی ویژگی‌های بهترین کمد دیواری و تاثیر آن بر دکوراسیون داخلی

مقاله پیشنهادی:5تفاوت بین کمد درب ریلی و درب لولایی، کدام یک بهتر است؟

مقاله پیشنهادی:با مهترین قسمت های آشپزخانه تا چیدمان آن در 3 دقیقه

 

 

شما عزیزان میتوانید با مراجعه به سایر خدمات سایت دارسان از امکانات ارائه شده توسط تیم مجرب و با سابقه دکوراسیون داخلی دارسان بهره مند شوید، ازجمله این خدمات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما