قیمت روف گاردن در سنندج و ایران چقدر است؟قیمت های سال 1401


قیمت روف گاردن در سنندج

امروزه کاربرد روف­ گاردن یا بام سبز رشد چشمگیری داشته است و مردم از مزایای آن برای محیط ­زیست آگاه شده­اند. یکی از دغدغه ­های افراد در این زمینه، قیمت روف ­گاردن است. برآورد قیمت از مرحله­ی طراحی تا اجرا، می­تواند به کسانی که می­خواهند ساخت روف ­گاردن را آغاز کنند، کمک شایانی بکند. در این مقاله در مورد قیمت روف گاردن در سنندج  و ایران صحبت می کنیم.

قیمت روف گاردن در سنندج

قیمت روف گاردن در سنندج

این مقاله علاوه بر اینکه مفهوم روف­ گاردن و انواع آن را بیان می­کند، به بررسی عواملی که بر قیمت روف ­گاردن مؤثر هستند، می­پردازد.

 

پادکست : خلاصه ای از مقاله روف گاردن و کاربرد آن

 

 

روف ­گاردن و کاربردهای آن

به فضای سبزی که برروی بام ساختمان­های مسکونی یا تجاری قرار دارد، روف­ گاردن گفته می­شود. برای ساخت روف ­گاردن براساس نیاز افراد از مصالح و تجهیزات مختلفی استفاده می­شود.

روف­ گاردن جنبه­ی تفریحی ورزشی دارد. البته به تازگی کسب­وکارهایی مانند کافه­ها، رستوران­ها و باشگاه­های ورزشی­ هم برای رقابت با رقبای خود از آن استفاده می­کنند. با توجه به تنوع در طراحی و ساخت روف ­گاردن­ها، می­توانند ایده­ی بسیار خوبی برای ایجاد تنوع در کسب­وکارهای خلاق باشند.

کاربرد های روف گاردن

کاربرد های روف گاردن

انواع روف­ گاردن

سیستم روف­ گاردن انواع مختلفی دارد که هر کدام از طراحی و ویژگی­های خاصی برخوردار هستند که از جمل مهم‌ترین عامل بر قیمت روف گادرن محسوب می‌گردد. افراد می­توانند مطابق با سلیقه، نیاز و فضایی که در اختیار دارند، از هر کدام از سبک­های ساخت روف­ گاردن، استفاده کنند. سیستم گسترده، متمرکز، مدولار و ترکیبی از انواع روف­ گاردن هستند که در ادامه هر کدام به طور مجزا بررسی می­شوند.

انواع روف گاردن

قیمت روف گاردن در سنندج

روف ­گاردن با سیستم گسترده (Extensive)

سیستم گسترده برای فضاهای با ضخامت و ارتفاع کم مناسب است. زمانی که کاهش وزن روف ­گاردن مطرح می­شود، بهترین گزینه ­ی ممکن به خصوص برای ساختمان­های قدیمی است. به دلیل ضخامت کمی که در این نوع سیستم استفاده می­شود، کاشت زیادی را نمی­توان برروی آن پیاده­ سازی کرد. بنابراین برای کسانی که می­خواهند بیشتر از دو نوع گیاه کشت کنند، مناسب نیست.

در ساخت روف­ گاردن با سیستم گسترده می­توان از چمن مصنوعی­، گیاهان صحرایی و با عمق کم که به آبیاری کم‌تری نیاز دارند به عنوان پوشش گیاهی استفاده کرد. این نوع سیستم بیشتر برای زیبایی، استراحت و تصفیه هوا کاربرد دارد.

روف ­گاردن با سیستم گسترده (Extensive)

قیمت روف گاردن در سنندج

 

مقالات پیشنهادی:آشنایی با مزایای اکولوژیکی بام سبز

در کنار این مقاله میتونید سایر مقالات رو هم مطالعه کنید !معرفی ویژگی روف گاردن باکیفیت- اجرا توسط تیم دارسان + قیمت 1401

مقاله پیشنهادی:چه رنگی برای رنگ کابینت آشپزخانه مناسب است؟

مقاله پیشنهادی:قیمت کناف ایران برای سال 1400

 

 

روف ­گاردن با سیستم متمرکز (Intensive)

سیستم متمرکز برخلاف سیستم گسترده برای زمانی که کشت زیاد گیاهان مطرح می­شود، مناسب است. طراحی این سیستم شبیه پارک است و پوشش گیاهی آن، گیاهان با عمق بیشتر و درختان هستند. تقویت ساختمان از جمله موارد مهمی است که باید در طراحی روف ­گاردن با سیستم متمرکز در نظر گرفت.

در ساخت این سیستم می­توان از چمن طبیعی، محوطه­ ی پیاده ­روی و حتی آب ­نماهای شیک و بزرگ استفاده کرد. کاشت گیاهانی که آبیاری و کوددهی زیادی لازم دارند، در این سیستم مانعی ندارد.

روف ­گاردن با سیستم متمرکز (Intensive)

قیمت روف گاردن در سنندج

روف­ گاردن با سیستم مدولار یا جعبه گیاه (Planter Box)

این سیستم برای کشت گیاهان، به جای لایه­ های انباشته خاک از جعبه­ های مخصوص استفاده می­کند. این جعبه ­ها را در سرتاسر یا در گوشه ­هایی از روف ­گاردن قرار می­دهند. بنابراین کشت گیاهان در این سیستم به صورت ناپیوسته است.

پیاده ­سازی این سیستم نسبت به سیستم ­های گسترده و متمرکز، کم ­هزینه ­­تر است. سیستم مدولار برای کسانی که دغدغه­ ی قیمت روف­ گاردن را دارند، گزینه ­ی مناسبی است. علاوه بر کم­ هزینه بودن، امکان تغییر دادن نوع گیاهان هم از جمله مزایای این سبک پیاده ­سازی روف­ گاردن به شمار می­آید.

روف گاردن با سیستم مدولار

قیمت روف گاردن در سنندج

روف­ گاردن با سیستم ترکیبی (Synthetic)

این سیستم، ترکیبی از سیستم ­های گسترده و متمرکز است. در حالتی که فضای در نظر گرفته شده برای ساخت روف ­گاردن بزرگ باشد، می­توان از سیستم ترکیبی استفاده کرد. بیشترین کاربرد این سبک برای ساختمان­های تجاری با متراژ بام زیاد است.

در روف ­گاردن با سیستم ترکیبی می­توان از آلاچیق، آب­نما و نورپردازی استفاده کرد. اما توجه به وزن مصالح و تجهیزات در این سبک، از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین با برخورداری از قسمت‌های متفاوت در قیمت روف گاردن بسیار مؤثر است.

روفگاردن با قیمت ترکیبی

روف گاردن با قیمت ترکیبی

عوامل مؤثر بر قیمت روف ­گاردن

از مهم­ترین نکاتی که باید در مراحل طراحی و ساخت به آن توجه کرد، قیمت روف­ گاردن است. با شناخت دقیق از عوامل مؤثر بر قیمت روف­ گاردن می­توان راحت­تر تصمیم گرفت. در ادامه هر یک از عوامل به طور جداگانه بررسی می­شوند.

عوامل موثر بر قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن در سنندج

تأثیر نوع سیستم بر قیمت روف ­گاردن

سیتستم به کار برده شده در مراحل طراحی و ساخت در تعیین قیمت روف ­گاردن بسیار تأثیرگذار است. در هر سیستم از مصالح و تجهیزات خاصی استفاده می­شود که باید با حساسیت زیادی انتخاب شوند. به کار بردن تجهیزات گران­ قیمت مانند آلاچیق ­های لاکچری، نورپردازی ­های خاص، درختچه ­ها، کف­پوش­ های لوکس و مبلمان چوبی از جمله عواملی است که منجر به بالا رفتن هزینه ها می­شود.

نیاز کارفرما، طراحی سیستم روف­ گاردن را تعین می­کند. بیشتر افراد در ابتدای کار می­خواهند بدانند که تا اتمام مراحل ساخت، باید چقدر هزینه کنند. اولین مرحله در تعیین هزینه­ها، انتخاب سیستم طراحی و اجرا است.

تاثیر نوع سیستم بر قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن در سنندج

تأثیر نوع پوشش گیاهی بر قیمت روف ­گاردن

درختان، درختچه­ ها، گلدان­ ها، جعبه­ های چوبی یا فلزی گیاهان، گیاهان صحرایی، چمن مصنوعی یا طبیعی و کشت گیاهان خوراکی از جمله پوشش­های گیاهیِ مورد استفاده در روف ­گاردن­ها هستند. انتخاب نوع پوشش گیاهی بر میزان نیاز به آبیاری و کود دهی و درنهایت بر قیمت روف ­گاردن تأثیر می­گذارد.

تأثیر نوع پوشش گیاهی بر قیمت روف ­گاردن

مقاله پیشنهادی:راهنمای خرید کابینت آشپزخانه برای خانه های شیک

مقاله پیشنهادی:اهمیت پارتیشن ‌بندی در دکوراسیون داخلی

مقاله پیشنهادی:5 تفاوت بین کمد درب ریلی و درب لولایی، کدام یک بهتر است؟

مقاله پیشنهادی:با مهترین قسمت های آشپزخانه تا چیدمان آن در 3 دقیقه

 

تأثیر نوع کفپوش بر قیمت روف­ گاردن

معمولاً کف روف­ گاردن­ها از جنس چوب، سرامیک، سنگ و یا شن است. کفپوش چوبی که در ساخت روف­ گاردن استفاده می­شود، ترمووود نام دارد. این نوع چوب نسبت به جنس­های دیگر کفپوش، گران­تر است.

تأثیر نوع کفپوش بر قیمت روف­ گاردن

تأثیر متراژ پشت ­بام بر قیمت روف ­گاردن

متراژ روف ­گاردن براساس متر مربع محاسبه می­شود. هر چه متراژ بیشتر باشد، مرحله ­ی اجرا و ساخت زمان­ و هزینه­ ی بیشتری لازم دارد. اجرای روف ­گاردن روی ساختمان­های بزرگ که در اکثر مواقع استفاده­ی تجاری دارند، هزینه ­بر است.

تأثیر متراژ پشت ­بام بر قیمت روف ­گاردن

تأثیر شیوه ­ی زیرسازی بر قیمت روف ­گاردن

زیرسازی براساس سیستم انتخاب­ شده برای روف ­گاردن انجام می­شود. در مرحله­ی زیرسازی هر چه از مواد و مصالح بیشتر و باکیفیت­تری استفاده شود، قیمت روف ­گاردن هم به نسبت آن، بالاتر است.

تاثیر شیوه ی زیرسازی

قیمت روف گاردن در سنندج

تأثیر نوع مصالح و تجهیزات بر قیمت روف­ گاردن

استفاده از مصالح و تجهیزات خاص یا با کیفیت عالی، هزینه­ها را به طور سرسام ­آوری بالا می­برد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که نوع طراحی و سیستم به کاربرده شده در روف ­گاردن، در تعیین نوع مصالح و تجهیرات، نقش به ­سزایی دارد.

تأثیر نوع مصالح و تجهیزات بر قیمت روف­ گاردن

قیمت روف گاردن در سنندج

تأثیر میزان نورپردازی بر قیمت روف­ گاردن

با وجود اینکه نورپردازی جزو تجهیرات جانبی روف ­گاردن به ­شمار می­رود اما استفاده از آن در بسیاری از طراحی­ها ضروری است. دلیل این امر این است که نورپردازی امکان استفاده از روف­ گاردن را برای تمامی ساعات شبانه­ روز را فراهم می­کند و زیبایی خاصی به فضای اطراف می­دهد.

تأثیر تجهیزات جانبی بر قیمت روف ­گاردن

افزودن تجهیزات جانبی به روف ­گاردن از مهم­ترین عوامل افزایش قیمت آن است. شاید این تجهیزات برای روف­ گاردن­هایی که استفاده­ی شخصی دارند، کاربرد کم‌تری داشته باشد. اما برای آن دسته از روف­ گاردن­هایی که جنبه­ی تجاری دارند، لازم هستند و یک نوع سرمایه­گذاری به حساب می­آید. در ادامه به برخی از این تجهیزات جانبی اشاره شده است.

 • آلاچیق و چتر
 • آب­نما
 • استخر، سونا و جکوزی
 • محوطه­ی پیاده­روی
 • آتریوم
 • شومینه و آتشدان
 • مبلمان یا میز و صندلی چوبی
 • پرگولا
 • انواع گیاهان و درختچه­های لاکچری
 • باربیکیو
 • کف­پوش­ها و دیوارپوش­های لاکچری مانند ترمووود
 • فضای سربسته و آشپزخانه
 • تاب و وسایل بازی
 • چمن طبیعی و مصنوعی
 • عایق­های صدا، حرارت

تاثیر تجهیزات جانبی

قیمت روف گاردن در سنندج

مقالات پیشنهادی:معرفی ویژگی‌های بهترین کمد دیواری و تاثیر آن بر دکوراسیون داخلی

مقاله پیشنهادی:بررسی انواع کمد دیواری برای انتخاب بهتر در سال1401

 

 

سخن پایانی

در سال­های اخیر استفاده از روف ­گاردن به دلایل مختلفی از جمله کاهش آلودگی هوا، آپارتمان ­نشینی، زیبایی شهر و… افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از افراد برای جبران کمبود فضای سبز، به ساخت روف ­گاردن روی پشت­بام خانه­هایشان روی آورده­اند. روف ­گاردن علاوه بر زیبایی شهر و استفاده­های شخصی، جنبه­ی تجاری هم دارد و برخی از مشاغل از آن برای رقابت با رقبای خود بهره می­برند.

ساخت روف­ گاردن با سیستم­های مختلفی مانند سیستم گسترده، متمرکز، مدولار یا جعبه گیاه و سیستم ترکیبی، قابل طراحی و اجرا است. هر کدام از این سیستم­ها ویژگی­های خاص خود را دارند و کاربردهایشان با هم فرق می­کند. سیستم ترکیبی حاصل ترکیب دو سیستم گسترده و متمرکز است. ارزان­ترین سیستم اجرای روف ­گاردن، مدوولار است. کارفرما براساس نیاز و فضایی که به روف ­گاردن اختصاص داده است، می­تواند سیستم مورد نظر و مناسب خود را انتخاب کند.

قیمت روف گاردن در سنندج

قیمت روف گاردن در سنندج

قیمت روف­ گاردن جزو مهم­ترین مسائلی است که در طراحی و ساخت آن مطرح می­شود. عوامل متعددی بر قیمت روف ­گاردن تأثیرگذار هستند از جمله: سیستم آبیاری، نوع پوشش گیاهی استفاده شده، نوع کف­پوش، شیوه­ی زیرسازی، متراژ فضای پشت­ بام، مصالح و تجهیزات، میزان و نوع نورپردازی و تجهیزات جانبی مختلف. بنابراین مدیریت صحیح و مشورت با افراد متخصص در زمینه­ی طراحی و ساخت روف ­گاردن، اجرای آن را آسان­تر و بهتر پیش می­برد. برای اطلاع از نحوه ی اجرای روف گاردن در سنندج با دارسان تماس بگیرید.

سایر خدمات دارسان:

اجرای پوستر

اجرای ترموود

اجرای کاغذ دیواری

اجرای پارکت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره ماپروژه هاتماس با ما